PIERWSZE SPELEOMISTRZOSTWA POLSKI


2 - 3 CZERWCA 1990

OLSZTYN / CZĘSTOCHOWY


Impreza zainspirowana została sportowym stylem działania reprezentowanym przez sporą grupę prężnie działających alpinistów jaskiniowych w tym przede wszystkim przez głównego pomysłodawcę Tomasza Pryjmę.
Kształt i charakter imprezy w dużej mierze został stworzony i nakreślony przez Leszka Dziubińskiego, Piotra Kulbickiego i Tomasza Pryjmę.
Ostatecznie impreza została zorganizowana samodzielnie przez Tomasza Pryjmę, acz nie bez różnorodnego wsparcia.

Speleomistrzostwa nie były jakąkolwiek kontynuacją podobnych imprez ale naturalnie sporo czerpały z pięciu środowiskowych imprez rozegranych w latach 1960-1990
Na imprezę stawiła się jak na polskie warunki środowiska alpinistów jaskiniowych rewelacyjna grupa 91 osób !!!
Naturalnie także jednym z elementów gromadzących taki tłumek były obchody wielu lat działalności Piotra Kulbickiego.

Organizator: Tomasz Pryjma.

Sponsorzy: Alpin Sport Katowice, Filar, Walkosz, Krzysztof Makowski i Federacja Akademickich Klubów Speleologicznych, Komisja Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, Eurotrade, Sklep KEN z Warszawy, PUT Kostro z Płocka, Sklep Alpiniste Complete, Conubium i Piotr Kulbicki, Speleoklub Warszawski - pomoc sprzętowa.

Media: TVP Katowice z Elżbietą Piętak.

Obsługa techniczna i sędziowska: Tomasz Łagowski, Michał Sergot, Janusz Zięba, Zbigniew Kopczyński, Krzystof Zajdziński, Cezary Białek, Krzysztof Jankowski.

Sędziowie Główni: Krzysztof Makowski - Przewodniczący oraz Piotr Kulbicki i Tomasz Pryjma.

Impreza miała niesamowity przebieg, dostarczyła dużo radości i zabawy wszystkim uczestnikom.

W zawodach startowało 19 osób z kilku polskich klubów speleo.

Mistrzynią Polski została Magdalena Słupińska z UKG Warszawa, zaś Mistrzem Polski Aleksander Chruściel ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza.

Zawody zostały rozegrane w 1 dzień na skałach otaczających zamek w Olsztynie. Większość konkurencji linowych odbyło się na Dziewicy. Na konkurencje składały się eliminacje: sprint - czyli wychodzenie po linie na czas, przełaj - czyli pokonanie dość trudnego kawałka oporęczowanej skały oraz wspinaczka z górną asekuracją o trudności VI.
Finałem był tor przeszkód linowych urozmaicony tyrolką, trawersami odciągami itp.